Polyamid 6 snižuje vznik emisí ve strojírenství

Date:

Share post:

  • Polyamid 6 (PA6) představuje levnější a šetrnější alternativu k materiálům polyamidu 66. PA6 má přitom stejné vlastnosti
  • Další snížení uhlíkové stopy umožňují skelná vlákna z odpadního skla
  • Zákaznický servis HiAnt zlepšuje uhlíkovou stopu díky optimalizovanému obsahu lehkých součástek

Materiály polyamidu 6 značky Durethan od společnosti LANXESS jsou nejen cenově atraktivní alternativy k materiálu na bázi polyamidu 66, ale jsou také mnohem šetrnější k životnímu prostředí. Vyplývá to z výpočtů, které provedla společnost vyrábějící speciální chemikálie na základě vlastních údajů a údajů zveřejněných řadou institucí, včetně různých sdružení výrobců plastu.

Uhlíková stopa naší pryskyřicové báze polyamidu 6 je o více jak 40 % nižší, než je současný stanovený průměr evropského průmyslu pro polyamid 66. Naše uhlíková stopa v současnosti činí 3,66 tuny ekvivalentu emisí CO2 na tunu vyrobeného materiálu,“ vysvětluje Dr. Guenter Margraf, vedoucí oddělení udržitelnosti a produktového managementu v oddělení High Performance Materials. „Stopa CO2 našich polyamidů 6 je proto odpovídajícím způsobem nižší. Proto se hodí k trvalé náhradě polyamidu 66.

Skelná vlákna ze skleněného odpadu

Uhlíkovou stopu polyamidových směsí LANXESS 6 lze snížit ještě více, pokud jsou místo běžných vláken vyztuženy skelnými vlákny Eco. Při jejich výrobě se používá průmyslový skleněný odpad, což snižuje spotřebu surovin a energie a zabraňuje vzniku dalšího odpadu.

Uhlíková stopa našich ekologických skelných vláken je přibližně o dvě třetiny menší než u běžných skelných vláken,“ říká Margraf. Společnost LANXESS nabízí odpovídající směsi hmotnostně vyvážené podle ISCC Plus (International Sustainability and Carbon Certification) pod názvem Durethan Eco. Ty obsahují až z 60 % recyklovaná vlákna. Hmotnostní bilance umožňuje určit podíl udržitelného materiálu ve směsi a transparentně jej zobrazit zpracovateli.

Štíhlá a lehká konstrukce, která zabraňuje uvolňování CO2

LANXESS podporuje zákazníky při přechodu z polyamidu 66 na polyamid 6 řadou služeb pod značkou HiAnt. Tyto služby zahrnují vše, od společného vývoje konceptu pro návrh součástí, až po optimalizaci materiálů a nejnovější metody počítačem podporovaného inženýrství (CAE), které umí předpovědět vlastnosti součástek.

Správná volba materiálu a konstrukce součástek s optimalizovanou hmotností – například snížením tloušťky stěn v místech, kde jsou vystaveny menšímu zatížení, a optimálním umístěním výztužných žeber – může dále významně snížit uhlíkovou stopu vyráběné součástky,“ vysvětluje Margraf.

Méně oxidu uhličitého i z nabíječky baterií

Do jaké míry lze snížit uhlíkovou stopu, ukazuje kryt palubní nabíječky, instalovaný v plně elektrickém kompaktním vozidle německé automobilky. Je vyrobena z materiálu Durethan BKV50H3.0, který je vyztužen 50 hmotnostními procenty krátkých vláken ze skla. Margraf vysvětluje: „V porovnání se součástkami se směsí polyamidu 66, která obsahují stejné množství skleněných vláken, dochází k 36% úspoře CO2. Použití materiálu BKV50 s výztuží z ekologických skelných vláken by zlepšilo bilanci CO2 až o 46 %.“

Uhlíková stopa pryskyřicové báze polyamidu 6 a skelných vláken společnosti LANXESS byla certifikována akreditovaným certifikačním orgánem. Srovnání se základní pryskyřicí polyamidu 66 vychází z údajů o emisích, které zveřejnilo evropské sdružení výrobců plastů PlasticsEurope v únoru 2014 v publikaci Eco-profiles PA66.

Podrobnější informace o certifikovaných uhlíkových stopách polyamidu 6, PBT a skelných vláken od společnosti LANXESS a o nabídce služeb HiAnt najdete na https://lanxess.com/en/Products-and-Brands/Focus-Topics/CO2-Footprint-Engineering-Plastics a www.hiant.lanxess.com.

Foto:

Uhlíková stopa báze pryskyřice polyamidu 6 společnosti LANXESS, která činí 3,66 tuny ekvivalentu emisí CO2 na metrickou tunu vyrobeného materiálu, je o více než 40 % nižší než dříve oznámený průměr evropského průmyslu pro polyamid 66.

Foto: LANXESS

Použití typu BKV50 s výztuží ze skelných vláken Eco by zlepšilo uhlíkovou stopu krytu nabíječky baterií o 46 % ve srovnání s konstrukcí z polyamidu 66 a s běžným skleněným vláknem o stejném obsahu.

- Reklama -PR články

Další články autora

Jak zdražují potraviny 2019-2022: Česko versus Finsko

Inflace v průběhu roku 2022 zdolala rekordy skoro ve všech evropských zemích. Ceny se kompletně utrhly ze řetězu,...

Šroubové kompresory aneb jak toto zařízení funguje?

Prakticky všechny průmyslové provozy bez ohledu na konkrétní podnikatelskou činnost se vyznačují vysokou náročností na nejrůznější stroje a...

Společnosti Covestro a LANXESS pracují na výrobě udržitelných surovin se sníženou uhlíkovou stopou

Společnosti se dohodly na výrobě klíčových základních chemických látek Covestro využívá pro elektrolýzu v Severním Porýní-Vestfálsku elektřinu s osvědčením...

Levné magnetické vrtačky, pásové brusky na kov a mnohé jiné koupíte na nko.cz

Zabývá se vaše společnost zpracováním oceli a činnostem, které se k této činnosti úzce pojí? Pak vám jistě přijde...