Úrokové sazby v Polsku by měly jít výše, než očekávají trhy

Date:

Share post:

Úrokové sazby v Polsku by měly vzrůst výrazněji, než předpokládají trhy. Uvedl to v rozhovoru pro agenturu Bloomberg guvernér Národní banky Polska (NBP) Adam Glapinski. Poukázal přitom na nejnovější makroekonomické údaje.

Ještě v prosinci Glapinski tvrdil, že úrokové sazby v Polsku by mohly vzrůst na 3 až 4%. Jeho nejnovější vyjádření signalizují, že tato úroveň pravděpodobně nebude stačit.

V poslední době se guvernér polské centrální banky dostal pod palbu kritiky za svá vyjádření k inflaci, které prezentoval většinu loňského roku a podle kterých je inflace pod kontrolou. Růst spotřebitelských cen v Polsku přitom patřil k nejvýraznějším v Evropě, informovala polská agentura PAP.

Podle kritiků začal Glapinski jednat příliš pozdě, čehož výsledkem je, že inflace se dostala zpod kontroly. V prosinci vyskočila na 8,6 %, což je nejvyšší míra inflace za více než 21 let.

Centrální banka držela klíčovou úrokovou sazbu na historickém minimu 0,10 % od 1. pololetí 2020, aby podpořila ekonomiku zasaženou pandemií nového koronaviru. Ke zvýšení úrokových sazeb přistoupila v říjnu loňského roku, kdy už inflace dosahovala téměř 7%. Tehdy klíčovou úrokovou sazbu zvýšila o 40 bazických bodů na 0,50%.

Úrokové sazby pak zvýšila ještě třikrát, naposledy začátkem ledna letošního roku, přičemž v současnosti hlavní úroková sazba dosahuje 2,25 %. Následující zasedání měnové rady je naplánováno na 8. února.

- Reklama -PR články

Další články autora

Komerční nemovitosti v pronájmu Praze s centrální polohou pro logistiku a distribuci

Komerční nemovitosti v pronájmu v Praze s centrální polohou pro logistiku a distribuci hrají klíčovou roli v efektivním...

Stavební kameny 21. století jsou plasty

Plasty jsou dnes nepostradatelným materiálem, který hraje klíčovou roli ve všech oblastech moderního světa. Jejich využití je tak...

Celopolep automobilu wrap fólií dodá na atraktivitě

Celopolep automobilu wrap fólií se stává stále populárnější volbou mezi majiteli vozidel, kteří chtějí své auto nejen ochránit...

Trendy střihy a barvy pro dokonalý vzhled

Profesionální kadeřnické služby jsou nedílnou součástí péče o vlasy a celkový vzhled. Kvalitní kadeřníci disponují znalostmi a dovednostmi,...