Úrokové sazby v Polsku by měly jít výše, než očekávají trhy

Date:

Share post:

Úrokové sazby v Polsku by měly vzrůst výrazněji, než předpokládají trhy. Uvedl to v rozhovoru pro agenturu Bloomberg guvernér Národní banky Polska (NBP) Adam Glapinski. Poukázal přitom na nejnovější makroekonomické údaje.

Ještě v prosinci Glapinski tvrdil, že úrokové sazby v Polsku by mohly vzrůst na 3 až 4%. Jeho nejnovější vyjádření signalizují, že tato úroveň pravděpodobně nebude stačit.

V poslední době se guvernér polské centrální banky dostal pod palbu kritiky za svá vyjádření k inflaci, které prezentoval většinu loňského roku a podle kterých je inflace pod kontrolou. Růst spotřebitelských cen v Polsku přitom patřil k nejvýraznějším v Evropě, informovala polská agentura PAP.

Podle kritiků začal Glapinski jednat příliš pozdě, čehož výsledkem je, že inflace se dostala zpod kontroly. V prosinci vyskočila na 8,6 %, což je nejvyšší míra inflace za více než 21 let.

Centrální banka držela klíčovou úrokovou sazbu na historickém minimu 0,10 % od 1. pololetí 2020, aby podpořila ekonomiku zasaženou pandemií nového koronaviru. Ke zvýšení úrokových sazeb přistoupila v říjnu loňského roku, kdy už inflace dosahovala téměř 7%. Tehdy klíčovou úrokovou sazbu zvýšila o 40 bazických bodů na 0,50%.

Úrokové sazby pak zvýšila ještě třikrát, naposledy začátkem ledna letošního roku, přičemž v současnosti hlavní úroková sazba dosahuje 2,25 %. Následující zasedání měnové rady je naplánováno na 8. února.

- Reklama -PR články

Další články autora

Víte, kde koupit kvalitní hydraulické agregáty pro široké spektrum použití?

Společnosti potřebují hydraulické agregáty k mnoha svým činnostem. Díky tomu je možné najít jejich pestré spektrum tak, aby si...

Hydraulické zvedací plošiny jsou neocenitelné při nakládce a vykládce zboží

Určitě už jste viděli užitková vozidla, která jsou vybavena hydraulickou zvedací plošinou. Díky ní může být i těžké...

LANXESS zařazen na seznam společností úspěšně snižujících uhlíkovou stopu

Společnost LANXESS, která vyrábí speciální chemikálie, získala ocenění „Energy Conservation and Emission Reduction Effectiveness Award“ a byla zařazena...

Nové produkty a řešení pro udržitelnou výrobu pneumatik

Produkty společnosti LANXESS zaměřené na udržitelnou výrobu pneumatik představeny na veletrhu Tire Technology Expo 2023 Bezsilikonové separační prostředky pro...