Úrokové sazby v Polsku by měly jít výše, než očekávají trhy

Date:

Share post:

Úrokové sazby v Polsku by měly vzrůst výrazněji, než předpokládají trhy. Uvedl to v rozhovoru pro agenturu Bloomberg guvernér Národní banky Polska (NBP) Adam Glapinski. Poukázal přitom na nejnovější makroekonomické údaje.

Ještě v prosinci Glapinski tvrdil, že úrokové sazby v Polsku by mohly vzrůst na 3 až 4%. Jeho nejnovější vyjádření signalizují, že tato úroveň pravděpodobně nebude stačit.

V poslední době se guvernér polské centrální banky dostal pod palbu kritiky za svá vyjádření k inflaci, které prezentoval většinu loňského roku a podle kterých je inflace pod kontrolou. Růst spotřebitelských cen v Polsku přitom patřil k nejvýraznějším v Evropě, informovala polská agentura PAP.

Podle kritiků začal Glapinski jednat příliš pozdě, čehož výsledkem je, že inflace se dostala zpod kontroly. V prosinci vyskočila na 8,6 %, což je nejvyšší míra inflace za více než 21 let.

Centrální banka držela klíčovou úrokovou sazbu na historickém minimu 0,10 % od 1. pololetí 2020, aby podpořila ekonomiku zasaženou pandemií nového koronaviru. Ke zvýšení úrokových sazeb přistoupila v říjnu loňského roku, kdy už inflace dosahovala téměř 7%. Tehdy klíčovou úrokovou sazbu zvýšila o 40 bazických bodů na 0,50%.

Úrokové sazby pak zvýšila ještě třikrát, naposledy začátkem ledna letošního roku, přičemž v současnosti hlavní úroková sazba dosahuje 2,25 %. Následující zasedání měnové rady je naplánováno na 8. února.

- Reklama -PR články

Další články autora

Levné magnetické vrtačky, pásové brusky na kov a mnohé jiné koupíte na nko.cz

Zabývá se vaše společnost zpracováním oceli a činnostem, které se k této činnosti úzce pojí? Pak vám jistě přijde...

Prodej plexiskla v jeho mnoha podobách nabízí AZ Plastik, spol. s r.o.

Dnes a denně potkáváme plexisklo na mnoha krocích, v mnoha odvětvích. U nás ve Ždánicích, můžete najít společnost AZ...

Elektrikář Praha aneb které práce technik zajišťuje?

Elektrická zařízení se dnes nachází prakticky v každé domácnosti a v každé firmě, což však na infrastrukturu klade obrovské nároky....

Barevné magnetické pásky

Barevné magnetické pásky jsou úzké proužky barevné magnetické folie, kterou lze popsat. Pásky nejsou lepící, ale lze je pomocí magnetu,...