Úrokové sazby v Polsku by měly jít výše, než očekávají trhy

Date:

Share post:

Úrokové sazby v Polsku by měly vzrůst výrazněji, než předpokládají trhy. Uvedl to v rozhovoru pro agenturu Bloomberg guvernér Národní banky Polska (NBP) Adam Glapinski. Poukázal přitom na nejnovější makroekonomické údaje.

Ještě v prosinci Glapinski tvrdil, že úrokové sazby v Polsku by mohly vzrůst na 3 až 4%. Jeho nejnovější vyjádření signalizují, že tato úroveň pravděpodobně nebude stačit.

V poslední době se guvernér polské centrální banky dostal pod palbu kritiky za svá vyjádření k inflaci, které prezentoval většinu loňského roku a podle kterých je inflace pod kontrolou. Růst spotřebitelských cen v Polsku přitom patřil k nejvýraznějším v Evropě, informovala polská agentura PAP.

Podle kritiků začal Glapinski jednat příliš pozdě, čehož výsledkem je, že inflace se dostala zpod kontroly. V prosinci vyskočila na 8,6 %, což je nejvyšší míra inflace za více než 21 let.

Centrální banka držela klíčovou úrokovou sazbu na historickém minimu 0,10 % od 1. pololetí 2020, aby podpořila ekonomiku zasaženou pandemií nového koronaviru. Ke zvýšení úrokových sazeb přistoupila v říjnu loňského roku, kdy už inflace dosahovala téměř 7%. Tehdy klíčovou úrokovou sazbu zvýšila o 40 bazických bodů na 0,50%.

Úrokové sazby pak zvýšila ještě třikrát, naposledy začátkem ledna letošního roku, přičemž v současnosti hlavní úroková sazba dosahuje 2,25 %. Následující zasedání měnové rady je naplánováno na 8. února.

- Reklama -PR články

Další články autora

Revize elektro – spotřebiče, rozvody, instalace a další zařízení

Revize elektrospotřebičů a rozvodů jsou velmi důležité, zajišťují totiž bezpečný chod zařízení. Nepodceňujte proto pravidelné kontroly. Jediná firma...

Brzdové třmeny: Repase brzdičů nabízí řadu výhod

Při opravě brzd, konkrétně brzdových třmenů se vyplatí repase. Nemusíte investovat do nových brzdičů, oprava vás vyjde levněji,...

Prodej zavedené firmy: Profesionální pomoc pro bezproblémový prodej

Prodej zavedené firmy je provázen řadou formalit, ve kterých může být složité se orientovat. Proto je dobré využít...

Hledáte společnost, která vám zhotoví kompletně celou střechu na klíč nebo některou z dalších staveb ze dřeva?

Máte-li rodinný dům, zahrádku nebo třeba chatu na venkově, snadno se můžete dostat do situace, v níž potřebujete tesařské...