CNC stroje ve strojírenství

Date:

Share post:

Význam CNC strojů ve strojírenských odvětvích za poslední období prudce vzrostl. Důvodů je hned několik, ale ty nejvýznamnější jsou vyšší produktivita a přesnost oproti lidské práci. Produktivita CNC strojů je tak vysoká, že se investorům nákup stroje či zařízení vrátí do pár let. Zároveň počítačem řízený stroj přináší další možnosti výroby, které dříve nebyly možné. Přesnosti obrábění dosahují takových výsledků, které novodobá produkce žádá. Typů a druhů nástrojů, jak může CNC stroj vypadat, je celá řada.

Klasické obráběcí stroje, jakými jsou CNC frézka či soustruh jsou s námi již pěknou řádku let. V průběhu tohoto času postupně dochází k implementaci inovací. Souběžně s nimi se objevují celá složitá obráběcí centra, která jsou schopna na jedno upnutí vícero operací. Obrobek dosahuje maximální preciznosti a je omezena manipulace s ním či lidská chyba. Dále rozlišujeme pálicí stroje, jakými jsou CNC plazma či řezací lasery. Modernější a preciznější jsou právě laserové řezací stroje. Vláknový laser je vhodný na dělení kovů ve formách trubek, profilů a plechů. S laserovou technologií CO2 lze řezat také plasty či dřevo. Plazmové stroje jsou efektivní na silných materiálech, ale nedosahují takové čistoty a kolmosti řezu.

Na obrábění deskových materiálů je nejvhodnější portálová frézka. Materiál můžete upnout na stůl do drážek nebo vakuově. Vřeteno s frézou je řízeno od 3 do 5ti os. CNC router je vhodný na dřevo, plasty, hliník či vrtání železa. Řezání měkkých materiálů jde snadno s řezacím plotrem. Velmi efektivně lze řezat pěny, folie, papír, karton, neopren, těsnění, samolepky a mnoho dalšího. Stačí pouze zvolit vhodnou technologii řezacího nože. Řezat tvrdé materiály lze rovněž vodním paprskem, který se používá mimo jiné třeba na dlaždice či kámen. Velmi přesným obráběcím strojem je CNC bruska, kde je kladen maximální důraz na výsledek obrábění. Strojírenství zažívá přechod k průmyslu 4.0 a CNC stroje tyto trendy utvářejí.

- Reklama -PR články

Další články autora

Jak zdražují potraviny 2019-2022: Česko versus Finsko

Inflace v průběhu roku 2022 zdolala rekordy skoro ve všech evropských zemích. Ceny se kompletně utrhly ze řetězu,...

Šroubové kompresory aneb jak toto zařízení funguje?

Prakticky všechny průmyslové provozy bez ohledu na konkrétní podnikatelskou činnost se vyznačují vysokou náročností na nejrůznější stroje a...

Společnosti Covestro a LANXESS pracují na výrobě udržitelných surovin se sníženou uhlíkovou stopou

Společnosti se dohodly na výrobě klíčových základních chemických látek Covestro využívá pro elektrolýzu v Severním Porýní-Vestfálsku elektřinu s osvědčením...

Levné magnetické vrtačky, pásové brusky na kov a mnohé jiné koupíte na nko.cz

Zabývá se vaše společnost zpracováním oceli a činnostem, které se k této činnosti úzce pojí? Pak vám jistě přijde...