Nové produkty a řešení pro udržitelnou výrobu pneumatik

Date:

Share post:

  • Produkty společnosti LANXESS zaměřené na udržitelnou výrobu pneumatik představeny na veletrhu Tire Technology Expo 2023
  • Bezsilikonové separační prostředky pro ekologičtější procesy
  • Recyklace starých pneumatik devulkanizací

Společnost LANXESS představila na veletrhu Tire Technology Expo 2023 v Hannoveru nové produkty a řešení pro udržitelnou výrobu pneumatik. Pod heslem „kvalita udržuje“ předvedla Rhein Chemie, obchodní jednotka společnosti LANXESS, jak pomáhá výrobcům pneumatik snižovat jejich ekologickou stopu. Portfolio pro udržitelnou chemii pneumatik umožňuje v různých fázích procesu výroby zavádět ekologické a presto efektivní pracovní postupy. V souladu s cirkulární ekonomikou nabízí LANXESS také řešení pro recyklaci starých pneumatik a jejich zpětné zapojení do výrobního procesu.

Antidegradant brzy k dispozici v udržitelných variantách

Aby bylo možné splnit cíle výrobců pneumatik v oblasti udržitelnosti – konkrétně vyrábět zcela „zelené“ pneumatiky do roku 2050 – nabízí společnost LANXESS vhodný antidegradant pro pryžové směsi. Více než 50 % obsahu přísady s obchodním názvem Vulkanox HS je založeno na udržitelných surovinách, které byly předem nezávisle testovány metodou bilance materiálu. Certifikace ISCC PLUS (International Sustainability & Carbon Certification) prokazuje, že byla kritéria dodržena. Zařízení ve výrobním závodě v Brunsbüttelu, kde společnost Rhein Chemie antidegradant vyrábí, bude certifikováno do konce roku 2023. Výrobci pneumatik tak mohou používat Vulkanox HS, který svými vlastnostmi zcela odpovídá svému běžnému protějšku, bez nutnosti dodatečného schválení.

Antidegradanty jsou chemické látky, které chrání vulkanizáty před škodlivými vnějšími vlivy. Působí proti degradačním procesům, které jsou způsobeny kyslíkem nebo teplem a mění vlastnosti vulkanizátů. Časem může dojít k procesům jako je depolymerizace, křehnutí, praskání a také rozklad, což má za následek fatální poškození pneumatiky.

Čistota a účinnost: výhody bezsilikonových separačních prostředků

Aby byl při výrobě pneumatik zajištěn hladký průběh lisování, je třeba používat separační prostředky. Proces, který se v podstatě skládá z lisování nevulkanizované pneumatiky v lisu, vulkanizace a následného odlisování, je méně náchylný k provozním komplikacím a je celkově ekologičtější, pokud se používají separační prostředky bez obsahu silikonu. Při procesu výroby se totiž musí po odformování zcela odstranit jeho zbytky. To v praxi znamená pečlivé čištění vnitřních povrchů pneumatik pomocí laseru nebo chemikálií. Pro výrobce pneumatik tak představují separační prostředky na vodní bázi bez obsahu silikonu od společnosti LANXESS ušetření nákladů a zároveň lepší udržitelnost.

Recyklace starých pneumatik devulkanizací

Společnost LANXESS nabízí přípravek pro devulkanizaci v podobě Aktiplastu 79, který umožňuje efektivní recyklaci pryžového odpadu, jako jsou pneumatiky nebo podrážky obuvi. Chemická látka zabraňuje opětovnému vzniku narušených síťových vazeb tím, že reaguje se vzniklými radikály. Přípravek je vhodný pro přírodní a syntetický kaučuk i odpovídající směsi. Použití Aktiplastu 79 zlepšuje kvalitu recyklované pryže a umožňuje do čerstvé směsi přidat více recyklovaného materiálu, aniž by se zhoršily vlastnosti konečného výrobku.

Doporučený postup je jemně rozemlít pryžový regenerát a během mletí přidat Aktiplast 79. Tím se zajistí, že je Aktiplast 79 absorbován regenerátem při vysoké teplotě, což umožňuje lepší devulkanizaci.

Komplexní portfolio pro výrobu pneumatik

Obchodní jednotka Rhein Chemie společnosti LANXESS je největším světovým dodavatelem pryžových chemikálií a systémových řešení pro gumárenský průmysl. Její sortiment zahrnuje rozsáhlý výběr přísad, které se používají zejména v pneumatikových směsích. Patří mezi ně vulkanizační činidla a pryžové přísady v pre-disperzních a dalších formách, urychlovače procesů, antireverzní činidla, oxid zinečnatý, antidegradanty, mastifikační látky a řada různých separačních prostředků.

Více informací o produktech a řešeních pro gumárenský průmysl najdete na rch.lanxess.com.

Veletrh Tire Technology Expo 2023: Rhein Chemie, obchodní jednotka společnosti LANXESS, pomáhá pomocí svého rozsáhlého sortimentu chemikálií pro zpracování pryže s udržitelnou výrobou pneumatik.

Foto: LANXESS

Skrze přípravek Vulkanox HS nabízí společnost LANXESS antidegradant, jehož obsah je z více než 50 % založen na udržitelných surovinách. Má stejné vlastnosti jako jeho běžný protějšek. Certifikace ISCC PLUS umožňuje výrobcům pneumatik jeho používání bez dodatečného schválení.

Foto: LANXESS

- Reklama -PR články

Další články autora

Víte, kde koupit kvalitní hydraulické agregáty pro široké spektrum použití?

Společnosti potřebují hydraulické agregáty k mnoha svým činnostem. Díky tomu je možné najít jejich pestré spektrum tak, aby si...

Hydraulické zvedací plošiny jsou neocenitelné při nakládce a vykládce zboží

Určitě už jste viděli užitková vozidla, která jsou vybavena hydraulickou zvedací plošinou. Díky ní může být i těžké...

LANXESS zařazen na seznam společností úspěšně snižujících uhlíkovou stopu

Společnost LANXESS, která vyrábí speciální chemikálie, získala ocenění „Energy Conservation and Emission Reduction Effectiveness Award“ a byla zařazena...

Nové produkty a řešení pro udržitelnou výrobu pneumatik

Produkty společnosti LANXESS zaměřené na udržitelnou výrobu pneumatik představeny na veletrhu Tire Technology Expo 2023 Bezsilikonové separační prostředky pro...