dnes 0:16 – Od debutu bitcoinu před více než deseti lety se kryptoměna obecně udomácňuje po celém světě.
Někde je akceptována jako zákonné platidlo, jinde zakázána nebo platí pro ni omezení a regulace. Veřejně je obchodováno více než 7 500 různých kryptomen. Dobrou zprávou pro uživatele kryptomen však je, že s digitálním aktivem lze obchodovat ve velkých zemích, jakými jsou mimo jiné Kanada, Spojené arabské emiráty, USA a Německo.
Kryptomeny už zdomácněly v Nigérii, což je největší ekonomika Afriky a zároveň i nejlidnatější země, a v Salvádoru, malé republice ve Střední Americe. Navzdory mnoha rozdílům mají společné dva ekonomické problémy. Za prvé, velká část jejich obyvatelstva nemá přístup k bankovním účtům a za druhé, jejich ekonomiky jsou ve velké míře závislé na remitencích, peněz, které posílají domů lidé žijící v zahraničí. Společnosti pro převod peněz, které usnadňují tyto peněžní toky, však mohou být pomalé a nákladné.
V roce 2021 se obě země obrátily na rychle se měnící svět digitálních jmen ve snaze řešit tyto a další problémy. Ale vydali se velmi odlišnými cestami.
Nigérie zakázala obchodování s kryptoměnami v únoru a poté v říjnu spustila vlastní digitální měnu centrální banky eNaira. Nigérie byla po Bahamách jen druhou zemí na světě, která spustila digitální měnu centrální banky. Rozhodnutí Nigérie spustit vlastní digitální měnu bylo pro mnohé překvapením, říká Iwa Salamiová, docentka práva na University of East London ve Velké Británii a expertka na digitální měny. Zpočátku jsou peněženky eNaira dostupné pouze pro lidi s bankovními účty, ale plánem je v budoucnu rozšířit přístup na kohokoli s telefonním číslem. Jednou z otázek, říká Salami, je, zda Nigérie bude schopna „plně dosáhnout finančního začlenění způsobem, jakým byla propagována“. Říká, že existuje řada rizik včetně finanční stability, pokud je lidé s peněženkami eNaira začnou používat jako vkladový účet. „Proto lidé namísto komerčních bank ve skutečnosti používají peněženky eNaira k ukládání svých úspor, což pak znamená, že banky se stávají zbytečnými,“ říká.
Kryptozemě: Různé cesty k digitálním měnám
Brzy se stejným směrem mohou vybrat i další země, například Čína, která v lednu rozšířila pilotní projekt svého digitálního jüanu do několika oblastí včetně velkých měst Šanghaj a Peking. Avšak Bahamy se loni staly globálním lídrem v oblasti elektronických peněz, když uvedly na trh jednu z prvních digitálních měn centrální banky na světě – „písečný dolar“, čímž porazili čínský „digitální renminbi“ o šest měsíců. Na rozdíl od kryptomen, které jsou navrženy tak, aby byly anonymní a bez vazeb na měnové orgány, digitální fiat měny, jako je písečný dolar jsou rozšířením fyzických peněz, v tomto případě bahamského dolaru. Obchoduje se on-line a přes mobilní telefony a jeho cílem je výrazně urychlit digitální transakce na Bahamách odstraněním bariér mezi různými platebními platformami. Společná měna podporovaná vládou umožní konkurenčním mobilním peněženkám, které často používají proprietární tokeny, snadněji obchodovat s konkurencí.
Zatímco Nigérie se rozhodla vytvořit svou vlastní digitální měnu centrální banky, Salvádor se stal první zemí na světě, která přijala kryptomenu jako zákonné platidlo. Americký dolar je měnou Salvadoru od roku 2001, kdy opustil svou měnu colon. V září 2021 však El Salvador přidal bitcoin na svůj seznam oficiálních jmen.

Erica Pimentelová, odborná asistentka na Smith School of Business na univerzitě Queen’s v Ontariu v Kanadě, říká, že toto rozhodnutí mělo geopolitické důvody, jakož i cíl zvýšit finanční inkluzi a urychlit převody. „Vidíme, jak se Salvador postavil a řekl, že už nechce dolar, chce být pánem své vlastní domény,“ říká. V listopadu vláda prezidenta Nayiba Bukeleho oznámila plány vytvořit bitcoinové město. Pimentelová říká, že jde o „město postavené od nuly, jehož ekonomika se soustřeďuje na těžbu bitcoinů pomocí geotermální energie“. Město bude mít kruhový půdorys ve tvaru velké mince a bude postaveno v jihovýchodním regionu La Unión na úpatí sopky Conchagua, uvedl prezident Nayib Bukele. Tento krok vedl k rozsáhlým protestům kvůli obavám, že kryptoměna přinese do latinskoamerické země nestabilitu a inflaci.