Případná invaze Ruska na Ukrajinu zasáhne zejména dodávky a ceny obilovin

Date:

Share post:

Případná invaze Ruska na Ukrajinu se odrazí na vývoji více trhů, nejvíce se však hovoří o energiích a agrokomoditách, v jejich případě zejména obilninách. Očekává se, že už nyní vysoké ceny potravin půjdou mnohem výše, pokud by válečný konflikt zablokoval vývoz obilí z černomořských přístavů.

Významní vývozci obilí, Ukrajina, Rusko, ale i Rumunsko, exportují své agroprodukty z přístavů ležících na pobřeží Černého moře. Pokud by došlo k vojenskému konfliktu nebo uvalení sankcí, právě exportu z této oblasti budou hrozit výpadky.

Podle údajů Mezinárodní rady pro obiloviny by v sezóně 2021/2022 měla být Ukrajina třetím největším vývozcem kukuřice a čtvrtým největším exportérem pšenice, uvedla agentura Reuters. Největším vývozcem pšenice je zase Rusko. „Geopolitická rizika v černomořském regionu se v posledních měsících zvýšila, což by mohlo zasáhnout v následujícím období do vývoje cen pšenice,“ řekl Dominic Schnider z UBS.

Ještě dramatičtější vývoj by případný konflikt mohl znamenat pro mnohé země Afriky a Asie. Ty jsou vysoce závislé na dovozu pšenice, přičemž tu dovážejí zejména z Ukrajiny, uvedl server foreignpolicy.com.

Podle údajů Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) zhruba polovina pšenice spotřebované v roce 2020 v Libanonu pocházela z Ukrajiny. V této zemi se přitom chléb a jiné výrobky z obilovin podílejí na kalorickém příjmu obyvatel až 35 %, což znamená, že pro Libanon jsou dodávky ukrajinské pšenice životně důležité.

Jemen a Libye dovážejí 22 %, respektive 43 % z celkové své spotřeby pšenice z Ukrajiny. Egypt, největší dovozce ukrajinské pšenice, dovezl v roce 2020 přibližně 3 miliony tun z východoevropské země. To znamená 14% z celkové spotřeby pšenice v zemi. V Malajsii i Indonésii zase 28 % z tamní spotřeby pšenice tvořila pšenice z Ukrajiny.

Napětí roste i na energetických trzích. Rusko pokrývá zhruba 35 % spotřeby zemního plynu v Evropské unii, přičemž surovinu dodává prostřednictvím sítě plynovodů. Moskva však tlačí na co nejrychlejší zprovoznění nového plynovodu Severní proud 2, který by měl dodávat plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a obcházet tak Ukrajinu.

Německo zatím projekt necertifikovalo a navíc německá vláda pohrozila, že v případě invaze na Ukrajinu celý projekt zastaví. Podle analytika z banky SEB Bjarního Schieldropa Evropě hrozí, že v případě sankcí Rusko výrazně zredukuje dodávky přes Ukrajinu a Bělorusko a ceny plynu vyskočí na historické maximum, které zaznamenaly koncem loňského roku.

Důsledky pravděpodobně pocítí i trhy s ropou. Jak uvedla banka JPMorgan, napětí by mohlo vést k „prudkému růstu“ cen. V této souvislosti dodala, že „růst cen na 150 USD (132,18 eura) za barel (159 litrů) zredukuje růst světové ekonomiky v 1. pololetí letošního roku na pouhých 0,9 % a naopak, míra inflace by mohla vyskočit až na 7,2 %.

- Reklama -PR články

Další články autora

Víte, kde koupit kvalitní hydraulické agregáty pro široké spektrum použití?

Společnosti potřebují hydraulické agregáty k mnoha svým činnostem. Díky tomu je možné najít jejich pestré spektrum tak, aby si...

Hydraulické zvedací plošiny jsou neocenitelné při nakládce a vykládce zboží

Určitě už jste viděli užitková vozidla, která jsou vybavena hydraulickou zvedací plošinou. Díky ní může být i těžké...

LANXESS zařazen na seznam společností úspěšně snižujících uhlíkovou stopu

Společnost LANXESS, která vyrábí speciální chemikálie, získala ocenění „Energy Conservation and Emission Reduction Effectiveness Award“ a byla zařazena...

Nové produkty a řešení pro udržitelnou výrobu pneumatik

Produkty společnosti LANXESS zaměřené na udržitelnou výrobu pneumatik představeny na veletrhu Tire Technology Expo 2023 Bezsilikonové separační prostředky pro...