Případná invaze Ruska na Ukrajinu zasáhne zejména dodávky a ceny obilovin

Date:

Share post:

Případná invaze Ruska na Ukrajinu se odrazí na vývoji více trhů, nejvíce se však hovoří o energiích a agrokomoditách, v jejich případě zejména obilninách. Očekává se, že už nyní vysoké ceny potravin půjdou mnohem výše, pokud by válečný konflikt zablokoval vývoz obilí z černomořských přístavů.

Významní vývozci obilí, Ukrajina, Rusko, ale i Rumunsko, exportují své agroprodukty z přístavů ležících na pobřeží Černého moře. Pokud by došlo k vojenskému konfliktu nebo uvalení sankcí, právě exportu z této oblasti budou hrozit výpadky.

Podle údajů Mezinárodní rady pro obiloviny by v sezóně 2021/2022 měla být Ukrajina třetím největším vývozcem kukuřice a čtvrtým největším exportérem pšenice, uvedla agentura Reuters. Největším vývozcem pšenice je zase Rusko. „Geopolitická rizika v černomořském regionu se v posledních měsících zvýšila, což by mohlo zasáhnout v následujícím období do vývoje cen pšenice,“ řekl Dominic Schnider z UBS.

Ještě dramatičtější vývoj by případný konflikt mohl znamenat pro mnohé země Afriky a Asie. Ty jsou vysoce závislé na dovozu pšenice, přičemž tu dovážejí zejména z Ukrajiny, uvedl server foreignpolicy.com.

Podle údajů Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) zhruba polovina pšenice spotřebované v roce 2020 v Libanonu pocházela z Ukrajiny. V této zemi se přitom chléb a jiné výrobky z obilovin podílejí na kalorickém příjmu obyvatel až 35 %, což znamená, že pro Libanon jsou dodávky ukrajinské pšenice životně důležité.

Jemen a Libye dovážejí 22 %, respektive 43 % z celkové své spotřeby pšenice z Ukrajiny. Egypt, největší dovozce ukrajinské pšenice, dovezl v roce 2020 přibližně 3 miliony tun z východoevropské země. To znamená 14% z celkové spotřeby pšenice v zemi. V Malajsii i Indonésii zase 28 % z tamní spotřeby pšenice tvořila pšenice z Ukrajiny.

Napětí roste i na energetických trzích. Rusko pokrývá zhruba 35 % spotřeby zemního plynu v Evropské unii, přičemž surovinu dodává prostřednictvím sítě plynovodů. Moskva však tlačí na co nejrychlejší zprovoznění nového plynovodu Severní proud 2, který by měl dodávat plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a obcházet tak Ukrajinu.

Německo zatím projekt necertifikovalo a navíc německá vláda pohrozila, že v případě invaze na Ukrajinu celý projekt zastaví. Podle analytika z banky SEB Bjarního Schieldropa Evropě hrozí, že v případě sankcí Rusko výrazně zredukuje dodávky přes Ukrajinu a Bělorusko a ceny plynu vyskočí na historické maximum, které zaznamenaly koncem loňského roku.

Důsledky pravděpodobně pocítí i trhy s ropou. Jak uvedla banka JPMorgan, napětí by mohlo vést k „prudkému růstu“ cen. V této souvislosti dodala, že „růst cen na 150 USD (132,18 eura) za barel (159 litrů) zredukuje růst světové ekonomiky v 1. pololetí letošního roku na pouhých 0,9 % a naopak, míra inflace by mohla vyskočit až na 7,2 %.

- Reklama -PR články

Další články autora

Levné magnetické vrtačky, pásové brusky na kov a mnohé jiné koupíte na nko.cz

Zabývá se vaše společnost zpracováním oceli a činnostem, které se k této činnosti úzce pojí? Pak vám jistě přijde...

Prodej plexiskla v jeho mnoha podobách nabízí AZ Plastik, spol. s r.o.

Dnes a denně potkáváme plexisklo na mnoha krocích, v mnoha odvětvích. U nás ve Ždánicích, můžete najít společnost AZ...

Elektrikář Praha aneb které práce technik zajišťuje?

Elektrická zařízení se dnes nachází prakticky v každé domácnosti a v každé firmě, což však na infrastrukturu klade obrovské nároky....

Barevné magnetické pásky

Barevné magnetické pásky jsou úzké proužky barevné magnetické folie, kterou lze popsat. Pásky nejsou lepící, ale lze je pomocí magnetu,...