Případná invaze Ruska na Ukrajinu zasáhne zejména dodávky a ceny obilovin

Date:

Share post:

Případná invaze Ruska na Ukrajinu se odrazí na vývoji více trhů, nejvíce se však hovoří o energiích a agrokomoditách, v jejich případě zejména obilninách. Očekává se, že už nyní vysoké ceny potravin půjdou mnohem výše, pokud by válečný konflikt zablokoval vývoz obilí z černomořských přístavů.

Významní vývozci obilí, Ukrajina, Rusko, ale i Rumunsko, exportují své agroprodukty z přístavů ležících na pobřeží Černého moře. Pokud by došlo k vojenskému konfliktu nebo uvalení sankcí, právě exportu z této oblasti budou hrozit výpadky.

Podle údajů Mezinárodní rady pro obiloviny by v sezóně 2021/2022 měla být Ukrajina třetím největším vývozcem kukuřice a čtvrtým největším exportérem pšenice, uvedla agentura Reuters. Největším vývozcem pšenice je zase Rusko. „Geopolitická rizika v černomořském regionu se v posledních měsících zvýšila, což by mohlo zasáhnout v následujícím období do vývoje cen pšenice,“ řekl Dominic Schnider z UBS.

Ještě dramatičtější vývoj by případný konflikt mohl znamenat pro mnohé země Afriky a Asie. Ty jsou vysoce závislé na dovozu pšenice, přičemž tu dovážejí zejména z Ukrajiny, uvedl server foreignpolicy.com.

Podle údajů Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) zhruba polovina pšenice spotřebované v roce 2020 v Libanonu pocházela z Ukrajiny. V této zemi se přitom chléb a jiné výrobky z obilovin podílejí na kalorickém příjmu obyvatel až 35 %, což znamená, že pro Libanon jsou dodávky ukrajinské pšenice životně důležité.

Jemen a Libye dovážejí 22 %, respektive 43 % z celkové své spotřeby pšenice z Ukrajiny. Egypt, největší dovozce ukrajinské pšenice, dovezl v roce 2020 přibližně 3 miliony tun z východoevropské země. To znamená 14% z celkové spotřeby pšenice v zemi. V Malajsii i Indonésii zase 28 % z tamní spotřeby pšenice tvořila pšenice z Ukrajiny.

Napětí roste i na energetických trzích. Rusko pokrývá zhruba 35 % spotřeby zemního plynu v Evropské unii, přičemž surovinu dodává prostřednictvím sítě plynovodů. Moskva však tlačí na co nejrychlejší zprovoznění nového plynovodu Severní proud 2, který by měl dodávat plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a obcházet tak Ukrajinu.

Německo zatím projekt necertifikovalo a navíc německá vláda pohrozila, že v případě invaze na Ukrajinu celý projekt zastaví. Podle analytika z banky SEB Bjarního Schieldropa Evropě hrozí, že v případě sankcí Rusko výrazně zredukuje dodávky přes Ukrajinu a Bělorusko a ceny plynu vyskočí na historické maximum, které zaznamenaly koncem loňského roku.

Důsledky pravděpodobně pocítí i trhy s ropou. Jak uvedla banka JPMorgan, napětí by mohlo vést k „prudkému růstu“ cen. V této souvislosti dodala, že „růst cen na 150 USD (132,18 eura) za barel (159 litrů) zredukuje růst světové ekonomiky v 1. pololetí letošního roku na pouhých 0,9 % a naopak, míra inflace by mohla vyskočit až na 7,2 %.

- Reklama -PR články

Další články autora

Revize elektro – spotřebiče, rozvody, instalace a další zařízení

Revize elektrospotřebičů a rozvodů jsou velmi důležité, zajišťují totiž bezpečný chod zařízení. Nepodceňujte proto pravidelné kontroly. Jediná firma...

Brzdové třmeny: Repase brzdičů nabízí řadu výhod

Při opravě brzd, konkrétně brzdových třmenů se vyplatí repase. Nemusíte investovat do nových brzdičů, oprava vás vyjde levněji,...

Prodej zavedené firmy: Profesionální pomoc pro bezproblémový prodej

Prodej zavedené firmy je provázen řadou formalit, ve kterých může být složité se orientovat. Proto je dobré využít...

Hledáte společnost, která vám zhotoví kompletně celou střechu na klíč nebo některou z dalších staveb ze dřeva?

Máte-li rodinný dům, zahrádku nebo třeba chatu na venkově, snadno se můžete dostat do situace, v níž potřebujete tesařské...