Daňové úlevy na potraviny v okolních zemích by vláda neměla podcenit

Date:

Share post:

Daňové úlevy na potraviny přijaté okolními zeměmi by slovenská vláda neměla podcenit. Uvedla to Jana Venhartová, ředitelka Potravinářské komory Slovenska (PKS) v reakci na aktuální diskusi kolem rostoucích cen potravin a opatření, která by měl stát přijmout.

Připomněla, že v Polsku snižuje vláda od 1. února 2022 daň z přidané hodnoty (DPH) na vybrané potraviny na nulu a zlevňuje i pohonné látky, což prohloubí nákupní turistiku Slováků. Negativní dopad na české spotřebitele, maloobchod a výrobce potravin si podle ní vyžaduje včasnou a razantní reakci.

Upozornila, že až polovina obyvatel Slovenska žije v oblastech do 100 km od nejbližších hranic, proto citlivě reaguje na cenové pohyby hlavních položek spotřebitelského koše.

Po přijetí cenových opatření v Maďarsku nebo v Polsku, kde stát snižuje DPH na potraviny na nulu a citelně zlevňuje pohonné látky, lze podle ní očekávat, že nemalá část obyvatel Slovenska bude praktikovat velké týdenní nákupy v Polsku. Mohou při nich dosáhnout dvojí úspory, pokud udělají velký nákup potravin a navíc natankují s daňovým zvýhodněním. Podobně je třeba očekávat, že nákup surovin z levnějšího zdroje v zahraničí upřednostní mnoho gastro zařízení. To však bude podle Venhartové znamenat vážné negativní dopady na místní maloobchod a výrobce potravin na Slovensku.

PKS podle ní dlouhodobě upozorňuje, že Slovensko má jednu z nejvyšších sazeb DPH na potraviny v EU. Snížená DPH by se měla uplatnit na podstatně širší okruh potravin, neboť v současné době zahrnuje pouze maso, několik druhů mléčných výrobků, čerstvý chléb, rohlíky, ovocné a zeleninové šťávy a některé druhy ovoce a zeleniny.

„Vláda SR by neměla podcenit dopad opatření přijatých okolními zeměmi na slovenské spotřebitele, maloobchod a výrobce potravin. Potravinářská komora Slovenska podporuje snížení sazby DPH na potraviny, nakolik je jednou z nejvyšších v rámci Evropské unie. Aby však spotřebitel toto opatření skutečně pocítil, snížení sazby nemůže být pouze kosmetické a zároveň je třeba aplikovat ho na širší okruh potravin. Stejně tak bude třeba dohlédnout, aby cenové zvýhodnění z nižší DPH neabsorboval nakonec obchod, ale aby se přetavilo do ceny pro konečného spotřebitele,“ uvedl prezident komory Daniel Poturnay.

PKS podle Venhartové dlouhodobě upozorňuje na nepříznivou situaci v potravinářském odvětví – pokles potravinářské produkce, vysoké negativní saldo zahraničního obchodu s potravinami, ohrožení potravinové bezpečnosti i podfinancování celého sektoru. Potravinářům zároveň delší období výrazně rostou náklady na výrobu potravin, ať už je to zvyšováním cen surovin, ale také obalů, ceny energií či pohonných hmot. Od ledna 2022 se rovněž zvýšila minimální mzda. Toto vše se odráží ve výsledných cenách. Spotřebitel proto podle ní nemůže očekávat, že za kvalitní potraviny zaplatí méně.

„Kampaně některých obchodních řetězců, založené na promování levných potravin, považujeme za nezodpovědné. Levné potraviny mohou být jen na úkor jejich výrobců, nebo kvality samotných potravin. Éra levných potravin skončila a honba za nízkou cenou vytváří podhoubí pro potravinové podvody. Chtěli bychom proto požádat spotřebitele, aby nákupem na Slovensku podpořili zaměstnanost našich lidí a tvorbu přidané hodnoty. Koupí potravin od osvědčených výrobců dostanou kvalitní výrobek za cenu, která odráží všechny reálné náklady, včetně kvalitních surovin a odpovídající mzdy, kterou si zaslouží všichni zaměstnanci na Slovensku,“ dodal Poturnay.

- Reklama -PR články

Další články autora

Levné magnetické vrtačky, pásové brusky na kov a mnohé jiné koupíte na nko.cz

Zabývá se vaše společnost zpracováním oceli a činnostem, které se k této činnosti úzce pojí? Pak vám jistě přijde...

Prodej plexiskla v jeho mnoha podobách nabízí AZ Plastik, spol. s r.o.

Dnes a denně potkáváme plexisklo na mnoha krocích, v mnoha odvětvích. U nás ve Ždánicích, můžete najít společnost AZ...

Elektrikář Praha aneb které práce technik zajišťuje?

Elektrická zařízení se dnes nachází prakticky v každé domácnosti a v každé firmě, což však na infrastrukturu klade obrovské nároky....

Barevné magnetické pásky

Barevné magnetické pásky jsou úzké proužky barevné magnetické folie, kterou lze popsat. Pásky nejsou lepící, ale lze je pomocí magnetu,...