Více než 89% potenciálních kupujících plánuje koupi bydlení i přes růst cen

Date:

Share post:

Odkládat koupi nemovitosti v hlavním městě může vyjít draze s ohledem na dlouhodobý růst cen. Ty v průběhu roku v závislosti na městské části narostly io 33%. Přesto více než 89 % potenciálních kupujících plánuje koupi nemovitosti realizovat v horizontu 3 až 12 měsíců, nebo jim to vůbec nespěchá. Přitom 10 % potenciálních kupujících je ochotno realizovat koupi ihned. Vyplývá z průzkumu preferencí společnosti RK Herrys.

Realitní trh v Bratislavě je dlouhodobě poznamenán neustálým růstem cen nemovitostí. Ten je způsoben zvyšující se poptávkou a prohlubujícím se nedostatkem dostupných nemovitostí na trhu novostaveb, jakož i sekundárním trhu. Jak ukázal průzkum, téměř dvě třetiny dotázaných počítá s dalším růstem cen v hlavním městě. Přibližně 80 % respondentů, kteří si plánují koupit nemovitost k bydlení, váha a koupi odkládá. Ve srovnání s nimi se investiční nákupčí rozhodují promptně a nad koupí neváhají.

Ceny podle společnosti tak brzy neklesnou a pokud to někdo myslí s koupí nemovitosti vážně obzvlášť pro vlastní bydlení, neměl by vyčkávat. \“Našim klientům se vždy snažíme vysvětlit, že při koupi nemovitosti musí uvažovat jako investor. Odkladem koupě, i když na vlastní užívání, dávají prostor investorům, a tedy dalšímu růstu cen v čase,\“ konstatoval zakládající partner společnosti Filip Žoldák.

Co se týká financování, tak více než 70 % dotázaných plánuje koupi financovat prostřednictvím hypotečního úvěru. Přibližně 75 % respondentů považuje koupi nemovitosti stále za nejlépe uložené peníze a investici s malým rizikem. Okolo 30 % dotázaných respondentů plánuje koupit nemovitost jako investici a chránit tak své úspory před možnou inflací.

Nejvíce zájemců hledá nové bydlení ve věku třiceti let, následně za nimi si bydlení hledají čtyřicátníci. Průzkum ukázal, že většina z nich hledá zejména větší byty, ale aktuální nabídka neodráží jejich potřeby a ani jejich finanční možnosti. Na konci je většina nucena učinit ústupek, respektive kompromis, mnohdy na úkor lokality. Lokalita přitom zůstává stále klíčovým a nejdůležitějším faktorem při výběru nemovitosti. Zájemci preferují snadno dostupné, ale zároveň tiché lokality, přičemž nejatraktivnější je stále Staré Město, těsně po něm následuje Ružinov.

- Reklama -PR články

Další články autora

Revize elektro – spotřebiče, rozvody, instalace a další zařízení

Revize elektrospotřebičů a rozvodů jsou velmi důležité, zajišťují totiž bezpečný chod zařízení. Nepodceňujte proto pravidelné kontroly. Jediná firma...

Brzdové třmeny: Repase brzdičů nabízí řadu výhod

Při opravě brzd, konkrétně brzdových třmenů se vyplatí repase. Nemusíte investovat do nových brzdičů, oprava vás vyjde levněji,...

Prodej zavedené firmy: Profesionální pomoc pro bezproblémový prodej

Prodej zavedené firmy je provázen řadou formalit, ve kterých může být složité se orientovat. Proto je dobré využít...

Hledáte společnost, která vám zhotoví kompletně celou střechu na klíč nebo některou z dalších staveb ze dřeva?

Máte-li rodinný dům, zahrádku nebo třeba chatu na venkově, snadno se můžete dostat do situace, v níž potřebujete tesařské...