Více než 89% potenciálních kupujících plánuje koupi bydlení i přes růst cen

Date:

Share post:

Odkládat koupi nemovitosti v hlavním městě může vyjít draze s ohledem na dlouhodobý růst cen. Ty v průběhu roku v závislosti na městské části narostly io 33%. Přesto více než 89 % potenciálních kupujících plánuje koupi nemovitosti realizovat v horizontu 3 až 12 měsíců, nebo jim to vůbec nespěchá. Přitom 10 % potenciálních kupujících je ochotno realizovat koupi ihned. Vyplývá z průzkumu preferencí společnosti RK Herrys.

Realitní trh v Bratislavě je dlouhodobě poznamenán neustálým růstem cen nemovitostí. Ten je způsoben zvyšující se poptávkou a prohlubujícím se nedostatkem dostupných nemovitostí na trhu novostaveb, jakož i sekundárním trhu. Jak ukázal průzkum, téměř dvě třetiny dotázaných počítá s dalším růstem cen v hlavním městě. Přibližně 80 % respondentů, kteří si plánují koupit nemovitost k bydlení, váha a koupi odkládá. Ve srovnání s nimi se investiční nákupčí rozhodují promptně a nad koupí neváhají.

Ceny podle společnosti tak brzy neklesnou a pokud to někdo myslí s koupí nemovitosti vážně obzvlášť pro vlastní bydlení, neměl by vyčkávat. \“Našim klientům se vždy snažíme vysvětlit, že při koupi nemovitosti musí uvažovat jako investor. Odkladem koupě, i když na vlastní užívání, dávají prostor investorům, a tedy dalšímu růstu cen v čase,\“ konstatoval zakládající partner společnosti Filip Žoldák.

Co se týká financování, tak více než 70 % dotázaných plánuje koupi financovat prostřednictvím hypotečního úvěru. Přibližně 75 % respondentů považuje koupi nemovitosti stále za nejlépe uložené peníze a investici s malým rizikem. Okolo 30 % dotázaných respondentů plánuje koupit nemovitost jako investici a chránit tak své úspory před možnou inflací.

Nejvíce zájemců hledá nové bydlení ve věku třiceti let, následně za nimi si bydlení hledají čtyřicátníci. Průzkum ukázal, že většina z nich hledá zejména větší byty, ale aktuální nabídka neodráží jejich potřeby a ani jejich finanční možnosti. Na konci je většina nucena učinit ústupek, respektive kompromis, mnohdy na úkor lokality. Lokalita přitom zůstává stále klíčovým a nejdůležitějším faktorem při výběru nemovitosti. Zájemci preferují snadno dostupné, ale zároveň tiché lokality, přičemž nejatraktivnější je stále Staré Město, těsně po něm následuje Ružinov.

- Reklama -PR články

Další články autora

Víte, kde koupit kvalitní hydraulické agregáty pro široké spektrum použití?

Společnosti potřebují hydraulické agregáty k mnoha svým činnostem. Díky tomu je možné najít jejich pestré spektrum tak, aby si...

Hydraulické zvedací plošiny jsou neocenitelné při nakládce a vykládce zboží

Určitě už jste viděli užitková vozidla, která jsou vybavena hydraulickou zvedací plošinou. Díky ní může být i těžké...

LANXESS zařazen na seznam společností úspěšně snižujících uhlíkovou stopu

Společnost LANXESS, která vyrábí speciální chemikálie, získala ocenění „Energy Conservation and Emission Reduction Effectiveness Award“ a byla zařazena...

Nové produkty a řešení pro udržitelnou výrobu pneumatik

Produkty společnosti LANXESS zaměřené na udržitelnou výrobu pneumatik představeny na veletrhu Tire Technology Expo 2023 Bezsilikonové separační prostředky pro...