Nejdůležitější zprávy TASR ze světové ekonomiky

Date:

Share post:

Tisková agentura Slovenské republiky přináší redakční výběr nejdůležitějších zpráv ze světové ekonomiky, vydaných v ekonomickém servisu TASR ve 3. týdnu 2022:

Peking 17. ledna – Čínská ekonomika ztrácí dynamiku. Její růst se ve 4. čtvrtletí 2021 zpomalil a dosáhl nejmenšího tempa za 1,5 roku v důsledku slabé spotřeby, slabých investic do nemovitostí a nových omezení zavedených na konci roku ke kontrole šíření pandemie nového koronaviru. Podle údajů Národního statistického úřadu se hrubý domácí produkt (HDP) Číny v posledních třech měsících 2021 zvýšil meziročně o 4 %. To bylo nejslabší tempo jeho růstu od 2. čtvrtletí 2020.

Moskva 17. ledna – Ruský plynárenský koncern Gazprom si v měsíční aukci na únor letošního roku nerezervoval žádné kapacity pro export prostřednictvím plynovodu Jamal. Situace se však stále může změnit, jelikož Gazprom si může kapacitu pro vývoz plynu rezervovat v rámci denních dražeb.

Brusel 18. ledna – Prodej nových aut v Evropské unii (EU) v prosinci i za celý rok 2021 klesl. Informovalo o tom v úterý Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Počet zaregistrovaných nových osobních aut v EU se v prosinci snížil šestý měsíc po sobě, a to meziročně o 22,8 % na 795.295 kusů. Za celý loňský rok prodej nových aut v Evropě klesl o 1,5 %, z toho prodej osobních aut se snížil o 2,4 % na 9,7 milionu kusů. Je to důsledek nedostatku polovodičů.

Frankfurt nad Mohanem 19. ledna – Německo dlouho profitovalo z negativního úročení svého dluhu. Výnosy referenčních 10letých dluhopisů německé vlády se však ve středu po téměř třech letech opět dostaly do pozitivního pásma, na 0,014 %. V pozitivním teritoriu se ocitli poprvé od května 2019.

Lucemburk 20. ledna – Inflace v eurozóně se na konci loňského roku zrychlila na nový rekord. Index spotřebitelských cen se v prosinci 2021 zvýšil meziročně o 5 % po nárůstu o 4,9 % v listopadu. Ukázaly to ve čtvrtek upřesněné údaje evropského statistického úřadu Eurostat. Motorem růstu inflace bylo opět zdražení energií.

Washington 20. ledna – Počet Američanů, kteří ve druhém lednovém týdnu požádali o podporu v nezaměstnanosti, nečekaně vzrostl a byl nejvyšší od října. Hlavním důvodem byl nárůst nových případů onemocnění COVID-19. Počet nových žádostí o podporu v týdnu skončeném 15. ledna na sezónně upravené bázi stoupl o 55.000 na 286.000 z revidovaných 231.000 (původně: 230.000) v týdnu předtím, uvedlo americké ministerstvo práce.

Brusel/Štrasburk 20. ledna – Evropský parlament (EP) ve čtvrtek schválil soubor opatření v rámci Aktu o digitálních službách (DSA) zaměřených proti nelegálním on-line obsahům, které posilují odpovědnost digitálních platforem za jejich algoritmy a zlepšují moderování obsahu. Znamená to mandát EP k jednání s francouzským předsednictvím v Radě EU o konečném znění nové legislativy.

Lucemburk 21. ledna – Vládní deficit i dluh v poměru k výkonu ekonomiky se ve 3. čtvrtletí 2021 oproti předchozímu kvartálu snížil v eurozóně iv celé Evropské unii (EU). Podle Eurostatu byl sezónně upraven schodek veřejné správy v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) v tomto období na úrovni 4 % v eurozóně a 3,7 % v EU. To představuje výrazný pokles ve srovnání se 2. čtvrtletím 2021, kdy dosáhl 6,4 % HDP v eurozóně a 5,8 % HDP v EU.

- Reklama -PR články

Další články autora

Levné magnetické vrtačky, pásové brusky na kov a mnohé jiné koupíte na nko.cz

Zabývá se vaše společnost zpracováním oceli a činnostem, které se k této činnosti úzce pojí? Pak vám jistě přijde...

Prodej plexiskla v jeho mnoha podobách nabízí AZ Plastik, spol. s r.o.

Dnes a denně potkáváme plexisklo na mnoha krocích, v mnoha odvětvích. U nás ve Ždánicích, můžete najít společnost AZ...

Elektrikář Praha aneb které práce technik zajišťuje?

Elektrická zařízení se dnes nachází prakticky v každé domácnosti a v každé firmě, což však na infrastrukturu klade obrovské nároky....

Barevné magnetické pásky

Barevné magnetické pásky jsou úzké proužky barevné magnetické folie, kterou lze popsat. Pásky nejsou lepící, ale lze je pomocí magnetu,...