Nejdůležitější zprávy TASR ze světové ekonomiky

Date:

Share post:

Tisková agentura Slovenské republiky přináší redakční výběr nejdůležitějších zpráv ze světové ekonomiky, vydaných v ekonomickém servisu TASR ve 3. týdnu 2022:

Peking 17. ledna – Čínská ekonomika ztrácí dynamiku. Její růst se ve 4. čtvrtletí 2021 zpomalil a dosáhl nejmenšího tempa za 1,5 roku v důsledku slabé spotřeby, slabých investic do nemovitostí a nových omezení zavedených na konci roku ke kontrole šíření pandemie nového koronaviru. Podle údajů Národního statistického úřadu se hrubý domácí produkt (HDP) Číny v posledních třech měsících 2021 zvýšil meziročně o 4 %. To bylo nejslabší tempo jeho růstu od 2. čtvrtletí 2020.

Moskva 17. ledna – Ruský plynárenský koncern Gazprom si v měsíční aukci na únor letošního roku nerezervoval žádné kapacity pro export prostřednictvím plynovodu Jamal. Situace se však stále může změnit, jelikož Gazprom si může kapacitu pro vývoz plynu rezervovat v rámci denních dražeb.

Brusel 18. ledna – Prodej nových aut v Evropské unii (EU) v prosinci i za celý rok 2021 klesl. Informovalo o tom v úterý Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Počet zaregistrovaných nových osobních aut v EU se v prosinci snížil šestý měsíc po sobě, a to meziročně o 22,8 % na 795.295 kusů. Za celý loňský rok prodej nových aut v Evropě klesl o 1,5 %, z toho prodej osobních aut se snížil o 2,4 % na 9,7 milionu kusů. Je to důsledek nedostatku polovodičů.

Frankfurt nad Mohanem 19. ledna – Německo dlouho profitovalo z negativního úročení svého dluhu. Výnosy referenčních 10letých dluhopisů německé vlády se však ve středu po téměř třech letech opět dostaly do pozitivního pásma, na 0,014 %. V pozitivním teritoriu se ocitli poprvé od května 2019.

Lucemburk 20. ledna – Inflace v eurozóně se na konci loňského roku zrychlila na nový rekord. Index spotřebitelských cen se v prosinci 2021 zvýšil meziročně o 5 % po nárůstu o 4,9 % v listopadu. Ukázaly to ve čtvrtek upřesněné údaje evropského statistického úřadu Eurostat. Motorem růstu inflace bylo opět zdražení energií.

Washington 20. ledna – Počet Američanů, kteří ve druhém lednovém týdnu požádali o podporu v nezaměstnanosti, nečekaně vzrostl a byl nejvyšší od října. Hlavním důvodem byl nárůst nových případů onemocnění COVID-19. Počet nových žádostí o podporu v týdnu skončeném 15. ledna na sezónně upravené bázi stoupl o 55.000 na 286.000 z revidovaných 231.000 (původně: 230.000) v týdnu předtím, uvedlo americké ministerstvo práce.

Brusel/Štrasburk 20. ledna – Evropský parlament (EP) ve čtvrtek schválil soubor opatření v rámci Aktu o digitálních službách (DSA) zaměřených proti nelegálním on-line obsahům, které posilují odpovědnost digitálních platforem za jejich algoritmy a zlepšují moderování obsahu. Znamená to mandát EP k jednání s francouzským předsednictvím v Radě EU o konečném znění nové legislativy.

Lucemburk 21. ledna – Vládní deficit i dluh v poměru k výkonu ekonomiky se ve 3. čtvrtletí 2021 oproti předchozímu kvartálu snížil v eurozóně iv celé Evropské unii (EU). Podle Eurostatu byl sezónně upraven schodek veřejné správy v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) v tomto období na úrovni 4 % v eurozóně a 3,7 % v EU. To představuje výrazný pokles ve srovnání se 2. čtvrtletím 2021, kdy dosáhl 6,4 % HDP v eurozóně a 5,8 % HDP v EU.

- Reklama -PR články

Další články autora

Víte, kde koupit kvalitní hydraulické agregáty pro široké spektrum použití?

Společnosti potřebují hydraulické agregáty k mnoha svým činnostem. Díky tomu je možné najít jejich pestré spektrum tak, aby si...

Hydraulické zvedací plošiny jsou neocenitelné při nakládce a vykládce zboží

Určitě už jste viděli užitková vozidla, která jsou vybavena hydraulickou zvedací plošinou. Díky ní může být i těžké...

LANXESS zařazen na seznam společností úspěšně snižujících uhlíkovou stopu

Společnost LANXESS, která vyrábí speciální chemikálie, získala ocenění „Energy Conservation and Emission Reduction Effectiveness Award“ a byla zařazena...

Nové produkty a řešení pro udržitelnou výrobu pneumatik

Produkty společnosti LANXESS zaměřené na udržitelnou výrobu pneumatik představeny na veletrhu Tire Technology Expo 2023 Bezsilikonové separační prostředky pro...