Hypoteční byznys v ČR lámal loni rekordy, banky poskytly téměř 430 miliard. Kč

Date:

Share post:

Česko má za sebou suverénně nejúspěšnější rok v hypotečním byznysu. Podle statistik Fincentrum Hypoindexu poskytly banky loni úvěry na bydlení v hodnotě téměř 430 miliard korun.
Česko má za sebou suverénně nejúspěšnější rok v hypotečním byznysu. Podle statistik Fincentrum Hypoindexu poskytly banky loni úvěry na bydlení v hodnotě téměř 430 miliard korun. To je zhruba o 70 % více než do té doby v rekordním roce 2020. Lidé si brali půjčky až do Silvestra, přičemž poslední měsíc loňského roku byl také nejsilnějším prosincem v historii Česka. Tučným rokem by však měl být konec, uvedl server e15.cz.

„Rok 2021 byl z pohledu hodnoty poskytnutých hypotečních úvěrů rekordní, a to přímo skokově, protože s hodnotou 427,1 miliardy Kč přesáhl hodnotu předchozího roku o více než 173 miliard Kč. Dá se však očekávat, že hned tak překonán nebude, protože letos bude následovat ochlazení hypotečního trhu, a to nejméně o 20 %,“ předpokládá analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora. V roce 2020 banky schválily hypotéky za 254 miliard korun.

Částečně se pod enormní růst objemu úvěrů podepsala výraznější hodnota průměrné půjčky, jelikož počet hypoték rostl loni podstatně pomaleji než jejich objem. „Za celý rok 2021 poskytly banky téměř 178.000 hypotečních úvěrů, což je o polovinu více než v roce 2020,“ řekl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Poptávku po úvěrech na bydlení neodradilo ani zdražování půjček. Úrokový sprint vyvrcholil v závěru roku, kdy index Fincentrum Hypoindex ukázal hodnotu 2,99 %. Růst úrokových sazeb však na tempu získá až nyní.

„Momentálně se čeká na další zvyšování sazeb po lednovém jednání České národní banky (ČNB). Předpokládá se, že ČNB zvýší sazby na 4,75 %, a tím pádem nastane růst hypotečních úvěrů oproti současným sazbám o přibližně 0,5 až 0,75 procentuálního bodu,“ uvedl regionální ředitel společnosti 4fin Tomáš Trauške.

Již nyní se sazby pro nové hypotéky pohybují podstatně vyšší, než jsou průměrné sazby. „Průměrná nabídková sazba hypoték činila v prosinci 4,15%,“ řekl šéf poradenské společnosti Golem Finance Libor Ostatek s tím, že sazby se během roku dostanou nad 5%.

Budoucí metou pro sazby může být jejich výše z období finanční krize na přelomu let 2008 a 2009. Jak uvedl Seidler, „podle oficiálních statistik ČNB se hypoteční sazba v tomto období pohybovala kolem 5,5 %“.

- Reklama -PR články

Další články autora

Revize elektro – spotřebiče, rozvody, instalace a další zařízení

Revize elektrospotřebičů a rozvodů jsou velmi důležité, zajišťují totiž bezpečný chod zařízení. Nepodceňujte proto pravidelné kontroly. Jediná firma...

Brzdové třmeny: Repase brzdičů nabízí řadu výhod

Při opravě brzd, konkrétně brzdových třmenů se vyplatí repase. Nemusíte investovat do nových brzdičů, oprava vás vyjde levněji,...

Prodej zavedené firmy: Profesionální pomoc pro bezproblémový prodej

Prodej zavedené firmy je provázen řadou formalit, ve kterých může být složité se orientovat. Proto je dobré využít...

Hledáte společnost, která vám zhotoví kompletně celou střechu na klíč nebo některou z dalších staveb ze dřeva?

Máte-li rodinný dům, zahrádku nebo třeba chatu na venkově, snadno se můžete dostat do situace, v níž potřebujete tesařské...