Hypoteční byznys v ČR lámal loni rekordy, banky poskytly téměř 430 miliard. Kč

Date:

Share post:

Česko má za sebou suverénně nejúspěšnější rok v hypotečním byznysu. Podle statistik Fincentrum Hypoindexu poskytly banky loni úvěry na bydlení v hodnotě téměř 430 miliard korun.
Česko má za sebou suverénně nejúspěšnější rok v hypotečním byznysu. Podle statistik Fincentrum Hypoindexu poskytly banky loni úvěry na bydlení v hodnotě téměř 430 miliard korun. To je zhruba o 70 % více než do té doby v rekordním roce 2020. Lidé si brali půjčky až do Silvestra, přičemž poslední měsíc loňského roku byl také nejsilnějším prosincem v historii Česka. Tučným rokem by však měl být konec, uvedl server e15.cz.

„Rok 2021 byl z pohledu hodnoty poskytnutých hypotečních úvěrů rekordní, a to přímo skokově, protože s hodnotou 427,1 miliardy Kč přesáhl hodnotu předchozího roku o více než 173 miliard Kč. Dá se však očekávat, že hned tak překonán nebude, protože letos bude následovat ochlazení hypotečního trhu, a to nejméně o 20 %,“ předpokládá analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora. V roce 2020 banky schválily hypotéky za 254 miliard korun.

Částečně se pod enormní růst objemu úvěrů podepsala výraznější hodnota průměrné půjčky, jelikož počet hypoték rostl loni podstatně pomaleji než jejich objem. „Za celý rok 2021 poskytly banky téměř 178.000 hypotečních úvěrů, což je o polovinu více než v roce 2020,“ řekl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Poptávku po úvěrech na bydlení neodradilo ani zdražování půjček. Úrokový sprint vyvrcholil v závěru roku, kdy index Fincentrum Hypoindex ukázal hodnotu 2,99 %. Růst úrokových sazeb však na tempu získá až nyní.

„Momentálně se čeká na další zvyšování sazeb po lednovém jednání České národní banky (ČNB). Předpokládá se, že ČNB zvýší sazby na 4,75 %, a tím pádem nastane růst hypotečních úvěrů oproti současným sazbám o přibližně 0,5 až 0,75 procentuálního bodu,“ uvedl regionální ředitel společnosti 4fin Tomáš Trauške.

Již nyní se sazby pro nové hypotéky pohybují podstatně vyšší, než jsou průměrné sazby. „Průměrná nabídková sazba hypoték činila v prosinci 4,15%,“ řekl šéf poradenské společnosti Golem Finance Libor Ostatek s tím, že sazby se během roku dostanou nad 5%.

Budoucí metou pro sazby může být jejich výše z období finanční krize na přelomu let 2008 a 2009. Jak uvedl Seidler, „podle oficiálních statistik ČNB se hypoteční sazba v tomto období pohybovala kolem 5,5 %“.

- Reklama -PR články

Další články autora

Jak zvyšovat svoje úspěchy v on-line světě

V dnešní moderní době je pro úspěch každé firmy nezbytné mít silnou online přítomnost. A jedním z klíčových...

Transformace průmyslu 4.0: cesta kinovacím a efektivitě

Průmysl 4.0 představuje revoluční transformaci v oblasti průmyslu, která integruje pokročilé technologie, digitalizaci a automatizaci s tradičními výrobními...

Svět moderních elektromotorů je vám blíž, než si myslíte

Během běžného dne si možná ani neuvědomujeme, že jsme obklopeni elektrickými zařízeními, která nám pomáhají při každodenních činnostech...

Máte zájem o čištění vzduchotechniky a odtahů? Rezervujte si službu co nejdříve

Poměrně často a v mnoha místech je využívána vzduchotechnika a nejrůznější odtahy. Aby však fungovaly, jak mají, je potřeba...