Ceny ropy se drží vysoko, za benzin a naftu si připlatíme

Date:

Share post:

Cena ropy se v tomto týdnu dostala na sedmileté maximum, když se barel (159 litrů) severomořské ropy Brent ve středu (19. 1.) prodával za 89,17 USD (78,65 eura). Růst však podle analytiků ještě neskončil, a to bude mít vliv na další zvyšování cen pohonných hmot. Cena nejpoužívanějšího 95-oktanového benzínu se již v současnosti přibližuje k hranici 1,5 eura za litr a cena nafty vzrostla ve druhém kalendářním týdnu na 1,384 eura.

„Trhy se zatím přiklánějí k názoru, že poptávka po ropě poroste, což tlačí její cenu vzhůru. Na základě aktuálního vývoje na ropném trhu očekáváme, že ceny na našich pumpách budou v následujících týdnech růst,“ uvedla pro TASR analytička 365.bank Jana Glasová. Za 95-oktanový benzin už v současnosti platíme meziročně o 21 % více a ještě výraznější zdražování pocítili majitelé naftových aut. Ti oproti druhému týdnu 2021 tankují o téměř 29 % dražší.

Důvodem růstu cen ropy jsou podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy úterní exploze ropovodu mezi Tureckem a Irákem a zejména pondělní dronový útok jemenských povstalců ve Spojených arabských emirátech. Ten by mohl znemožnit snahu o jednání mezi USA a Íránem o jaderné smlouvě ao zrušení sankcí včetně omezení vývozu íránské ropy. Nervozitu na trhu umocňuje také skutečnost, že Rusko nadále soustřeďuje svá vojska blízko hranice s Ukrajinou. Případný ruský útok na Ukrajinu by mohl vést k ochromení dodávek ropy či zemního plynu.

Glasová připomněla, že růst ceny ropy podporují i ​​tržní očekávání, že nová varianta koronaviru omikron nesníží globální poptávku po černém zlatě. Nová mutace koronaviru je sice silně infekční, ale není až tak silná jako předchozí varianty. To spolu s vyšší proočkovaností obyvatelstva umožňuje, aby vlády jednotlivých zemí nechávaly ekonomiku otevřenou a nezaváděly až tak přísná protipandemická opatření. Kromě toho kartel OPEC+ zvyšuje svou produkci pomaleji ve srovnání s dohodou, a to z důvodu nedostatku kapacit v některých producentských zemích. Nižší nabídka tak tlačí ceny ropy vzhůru.

Nabídku ropy na světovém trhu zásadně oslabuje Rusko, které podle Kovandy v příštích šesti měsících uskuteční pravděpodobně jen poloviční nárůst těžby, na kterém se dohodlo s kartelem OPEC. Problémy s růstem produkce pro podinvestování kapacit mají i další země kartelu. „Cena ropy Brent se tak podle americké banky Goldman Sachs může vyhoupnout ve 3. čtvrtletí nad úroveň 100 dolarů za barel. Podle jiných prognóz mezinárodních finančních institucí se tak může stát už v 1. čtvrtletí,“ dodal Kovanda.

- Reklama -PR články

Další články autora

Revize elektro – spotřebiče, rozvody, instalace a další zařízení

Revize elektrospotřebičů a rozvodů jsou velmi důležité, zajišťují totiž bezpečný chod zařízení. Nepodceňujte proto pravidelné kontroly. Jediná firma...

Brzdové třmeny: Repase brzdičů nabízí řadu výhod

Při opravě brzd, konkrétně brzdových třmenů se vyplatí repase. Nemusíte investovat do nových brzdičů, oprava vás vyjde levněji,...

Prodej zavedené firmy: Profesionální pomoc pro bezproblémový prodej

Prodej zavedené firmy je provázen řadou formalit, ve kterých může být složité se orientovat. Proto je dobré využít...

Hledáte společnost, která vám zhotoví kompletně celou střechu na klíč nebo některou z dalších staveb ze dřeva?

Máte-li rodinný dům, zahrádku nebo třeba chatu na venkově, snadno se můžete dostat do situace, v níž potřebujete tesařské...