Ceny ropy se drží vysoko, za benzin a naftu si připlatíme

Date:

Share post:

Cena ropy se v tomto týdnu dostala na sedmileté maximum, když se barel (159 litrů) severomořské ropy Brent ve středu (19. 1.) prodával za 89,17 USD (78,65 eura). Růst však podle analytiků ještě neskončil, a to bude mít vliv na další zvyšování cen pohonných hmot. Cena nejpoužívanějšího 95-oktanového benzínu se již v současnosti přibližuje k hranici 1,5 eura za litr a cena nafty vzrostla ve druhém kalendářním týdnu na 1,384 eura.

„Trhy se zatím přiklánějí k názoru, že poptávka po ropě poroste, což tlačí její cenu vzhůru. Na základě aktuálního vývoje na ropném trhu očekáváme, že ceny na našich pumpách budou v následujících týdnech růst,“ uvedla pro TASR analytička 365.bank Jana Glasová. Za 95-oktanový benzin už v současnosti platíme meziročně o 21 % více a ještě výraznější zdražování pocítili majitelé naftových aut. Ti oproti druhému týdnu 2021 tankují o téměř 29 % dražší.

Důvodem růstu cen ropy jsou podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy úterní exploze ropovodu mezi Tureckem a Irákem a zejména pondělní dronový útok jemenských povstalců ve Spojených arabských emirátech. Ten by mohl znemožnit snahu o jednání mezi USA a Íránem o jaderné smlouvě ao zrušení sankcí včetně omezení vývozu íránské ropy. Nervozitu na trhu umocňuje také skutečnost, že Rusko nadále soustřeďuje svá vojska blízko hranice s Ukrajinou. Případný ruský útok na Ukrajinu by mohl vést k ochromení dodávek ropy či zemního plynu.

Glasová připomněla, že růst ceny ropy podporují i ​​tržní očekávání, že nová varianta koronaviru omikron nesníží globální poptávku po černém zlatě. Nová mutace koronaviru je sice silně infekční, ale není až tak silná jako předchozí varianty. To spolu s vyšší proočkovaností obyvatelstva umožňuje, aby vlády jednotlivých zemí nechávaly ekonomiku otevřenou a nezaváděly až tak přísná protipandemická opatření. Kromě toho kartel OPEC+ zvyšuje svou produkci pomaleji ve srovnání s dohodou, a to z důvodu nedostatku kapacit v některých producentských zemích. Nižší nabídka tak tlačí ceny ropy vzhůru.

Nabídku ropy na světovém trhu zásadně oslabuje Rusko, které podle Kovandy v příštích šesti měsících uskuteční pravděpodobně jen poloviční nárůst těžby, na kterém se dohodlo s kartelem OPEC. Problémy s růstem produkce pro podinvestování kapacit mají i další země kartelu. „Cena ropy Brent se tak podle americké banky Goldman Sachs může vyhoupnout ve 3. čtvrtletí nad úroveň 100 dolarů za barel. Podle jiných prognóz mezinárodních finančních institucí se tak může stát už v 1. čtvrtletí,“ dodal Kovanda.

- Reklama -PR články

Další články autora

Levné magnetické vrtačky, pásové brusky na kov a mnohé jiné koupíte na nko.cz

Zabývá se vaše společnost zpracováním oceli a činnostem, které se k této činnosti úzce pojí? Pak vám jistě přijde...

Prodej plexiskla v jeho mnoha podobách nabízí AZ Plastik, spol. s r.o.

Dnes a denně potkáváme plexisklo na mnoha krocích, v mnoha odvětvích. U nás ve Ždánicích, můžete najít společnost AZ...

Elektrikář Praha aneb které práce technik zajišťuje?

Elektrická zařízení se dnes nachází prakticky v každé domácnosti a v každé firmě, což však na infrastrukturu klade obrovské nároky....

Barevné magnetické pásky

Barevné magnetické pásky jsou úzké proužky barevné magnetické folie, kterou lze popsat. Pásky nejsou lepící, ale lze je pomocí magnetu,...