Šroubové kompresory aneb jak toto zařízení funguje?

Date:

Share post:

Prakticky všechny průmyslové provozy bez ohledu na konkrétní podnikatelskou činnost se vyznačují vysokou náročností na nejrůznější stroje a zařízení. K nim se kromě svářeček nebo úhlových brusek řadí i šroubové kompresory. Ty najdou své uplatnění hlavně na místech, kde je nutné pracovat s rychlou změnou množství dodávaného vzduchu. S těmito požadavky si totiž zařízení fungující na jiném principu neporadí.

Z čeho se kompresor skládá?

Šroubové kompresory představují oproti kompresoru klasické koncepce poměrně převratnou technologickou změnu, což se projevuje už na jeho fungování. Základní součástí kompresoru je dvojice vzájemně se prolínajících rotorů umístěných ve vhodném pouzdře, kde se tvoří komprese. Díky specifickému drážkování jednotlivých rotorů dochází také ke zvýšení tlaku před vypuštěním, což je pochopitelně žádoucí.

Jaký je princip kompresoru?

Šroubový kompresor je sice relativně složité zařízení, ovšem pracující na jednoduchém principu. Díky rozdílnému počtu laloků a drážek na pravém a levém rotoru dochází v průběhu nasávání okolního vzduchu k jeho kompresi. Při pohybu vzduchu po drážce rotoru je totiž zmenšován jeho objem, přičemž dochází ke stlačování. V tomto ohledu je naprosto zásadní zachování funkčnosti oboru rotorů a také počtu otáček.

Čím je kompresor mazán?

Šroubové kompresory pro nepřetržitý provoz dokáží fungovat několik hodin vkuse, což je zapříčiněno jejich specifickou konstrukcí. Ta totiž umožňuje provoz buď bez přítomnosti oleje nebo s jeho postupným vstřikováním do prostoru s rotory. Olej pak v kompresoru zastává zásadní funkci v chlazení celého zařízení, v jeho dostatečném mazání a pochopitelně funguje i jako těsnící prostředek.

Princip fungování šroubového kompresoru je relativně jednoduchý. Jeho největší výhodou je možnost nepřetržitého provozu, díky čemuž je možné jeho použití v průmyslových provozech.

- Reklama -PR články

Další články autora

Jak zdražují potraviny 2019-2022: Česko versus Finsko

Inflace v průběhu roku 2022 zdolala rekordy skoro ve všech evropských zemích. Ceny se kompletně utrhly ze řetězu,...

Šroubové kompresory aneb jak toto zařízení funguje?

Prakticky všechny průmyslové provozy bez ohledu na konkrétní podnikatelskou činnost se vyznačují vysokou náročností na nejrůznější stroje a...

Společnosti Covestro a LANXESS pracují na výrobě udržitelných surovin se sníženou uhlíkovou stopou

Společnosti se dohodly na výrobě klíčových základních chemických látek Covestro využívá pro elektrolýzu v Severním Porýní-Vestfálsku elektřinu s osvědčením...

Levné magnetické vrtačky, pásové brusky na kov a mnohé jiné koupíte na nko.cz

Zabývá se vaše společnost zpracováním oceli a činnostem, které se k této činnosti úzce pojí? Pak vám jistě přijde...